عضو مجمع خیرین ازدواج استان یزد با اشاره به‌ضرورت مقابله مؤثر و به‌روز با آسیب‌های اجتماعی گفت: وضعیت طلاق در یزد نگران‌کننده است.

 

فخرالسادات خامسی هامانه در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد، با اشاره به 25 شهریورماه روز بزرگداشت خانواده، در خصوص وضعیت و شرایط خانواده‌ی مستحکم و ازدواج پایدار در یزد، گفت: زمانی که یزد را با استان دیگر مقایسه می‌کنیم خوشبختانه وضعیت خوبی داریم. هنوز جزء استان‌هایی هستیم که می‌توانیم به خودمان افتخار کنیم که ریشه‌های سنتی و مذهبی ما، مانع از بروز برخی آسیب‌ها شده است.

وی افزود: زمانی که یزد را با گذشته‌اش مقایسه می‌کنیم، اگر سهل‌انگارانه نگاه کنیم می‌توانیم بگوییم تغییری نکرده اما واقعیت این است که یزدِ امروز با 20 سال گذشته متفاوت است. درگذشته خانواده و دور همی‌های خانوادگی حرف اول را می‌زد اما امروزه فضای مجازی جایگزین آن شده است.

رئیس آموزشکده فنی دختران یزد با اشاره به اینکه وضعیت طلاق در یزد نگران‌کننده است، اضافه کرد: برای بازگرداندن وضعیت به گذشته، جای کار بسیار دارد که یکی از این کارها می‌تواند شناختن زبان جوانان امروزی باشد و سپس با زبان خودشان شرایط را به سمت بهبود شرایط سوق دهیم.

عضو مجمع خیرین ازدواج استان یزد با تأکید بر اینکه در بحث آموزش باید به ظرفیت‌های پنهان جامعه توجه کرد، گفت: افراد و گروه‌هایی، در محلات مختلف برنامه‌هایی اجرا می‌کنند که نیاز به تغذیه‌ی اطلاعاتی دارند تا بتوانند آموزش‌های صحیح را به خانواده‌ها منتقل کنند.

خامسی با اشاره به اینکه در جامعه‌ی ما خانواده محوری حفظ‌شده، اما مؤلفه‌ها و شرایط محور قرار دادن خانواده تغییریافته است، تصریح کرد: زمانی در جامعه بحث ریش‌سفیدی و بزرگ‌تر محوری داشتیم که به‌نوعی حکمیت می‌کردند و مانع ازهم‌پاشیدگی خانواده‌ها می‌شدند و در این میان مساجد و روحانیون نیز نقش مهمی داشتند.

رئیس آموزشکده فنی دختران یزد، افزود: امروزه و در میانه‌ی گذر از سنت به مدرنیته، شرایط گذشته تغییر کرده است و برای اینکه خانواده محوری حفظ شود باید ببینیم ذائقه‌ی نسل جوان ما چیست.

وی بابیان اینکه بخش عظیمی از سلیقه‌ی نسل جوان ما به هنر گره‌خورده است، یادآور شد: معتقدم اگر می‌خواهیم در بحث خانواده جوان‌ها را درگیر کنیم باید از هنر بهره ببریم. حتی در مسائل روز دنیا هم‌زمانی یک موج ایجاد می‌شود و زن و مرد، پیر و جوان، بی‌سواد و تحصیل‌کرده درگیر می‌شوند که آن مسئله با یک عکس یا تصویر هنری همراه شود. به‌عنوان‌مثال یک عکس از غرق شدن یک کودک سوری دنیا را تکان داد و موج ایجاد کرد.

عضو مجمع خیرین ازدواج استان یزد ادامه داد: در بحث خانواده اگر قرار است اتفاقی بیفتد و خانواده علاوه بر حفظشان خود از بسیاری آسیب‌ها که مولود شرایط جدید است، دور بماند باید از راه درست خودش وارد شود یعنی از همان راهی که واردشده از همان راه استفاده شود.

رئیس آموزشکده فنی دختران یزد به ظرفیت بالای هنر اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از کارهای بسیار مؤثر در مبحث خانواده در استان یزد، برگزاری همایش گرافیک و کاریکاتور آب و تراب است که می‌تواند با ارائه آثار مختلف از سوی هنرمندان باعث ایجاد موج گسترده درزمینهٔ خانواده شود و هر مبحث اجتماعی که از دریچه‌ی هنر به آن نگاه شود، صد در صد تأثیرگذاری بیشتری دارد.

خامسی در پایان از برگزارکنندگان همایش آب و تراب خواست میزان تأثیرگذاری همایش را سنجیده و تلاش کنند آثار برگزیده را در سایر استان‌ها و مراکزی که حوزه فعالیتشان، جوان‌ها هستند، به نمایش بگذارند؛ زیرا جوان‌ها ایده‌های جدید دارند و گاهی فقط منتظر یک تلنگر هستند.